“Për të ruajtur vendin e punës, njerëzit bëhen trupa të mbushur me frikë”/ Letra...

Ashtu si shumë shkrimtarë të tjerë të njohur, Bukowski nuk e bëri të shkruarit profesion deri vonë në jetë. Në mesin e viteve ’80, Charles...

“Profesor, pse kaq shumë koka të nxehta dhe kaq pak zemra të ngrohta?”

“I dashur profesor, unë jam një i mbijetuar i një kampi përqendrimi. Pashë atë që askush nuk duhet ta shohë: dhoma gazi të ndërtuara...

Nelson Mandela: “Mësimi nga babai që nuk e harrova kurrë”…

Respekti është një rrugë me dy korsi. Përgjatë gjithë jetës keni për të dëgjuar këshillën dashamirëse të atyre që kujdesen për ty, të të afërmëve,...

Makiaveli: “Pse njerëzit e mirë e të drejtë nuk “çajnë” përpara në jetë”…

Machiavelli ishte një mendues politik florentin i shekullit të gjashtëmbëdhjetë me këshilla të dobishme për njerëzit e mirë të cilët nuk shkojnë shumë larg. Mendimet...

Anton Chekhov: 8 Cilësitë e një Njeriu të Kulturuar

Çfarë do të thotë të jesh ”i kulturuar”? A ka të bëjë me të qenët një lexues i mirë, apo të dish se si të...

12 Rregulla e Jetës që Duhet t’i Mësoni Përpara se të Jetë Tepër Vonë,...

Në historinë e Pinocchio-s, një marionetë e vogël të cilës i plotësohet dëshira: ai shpengohet nga fijet që ishin përdorur për të kontrolluar jetën...

Qëndro me ne

33,830FansaPëlqeje
1,836NdjekësitNdjek
182AbonentëAbonohu

Më të lexuarat